PEDCO

آموزش محیط ایجاد هندسه و دستور اکسترود در نرم افزار انسیس فلوئنت Ansys Fluent

آموزش محیط ایجاد هندسه و دستور اکسترود در نرم افزار انسیس فلوئنت Ansys Fluent

نرم افزار Ansys Fluent

نرم افزار انسیس فلوئنت (Ansys Fluent) یکی از کاربردی ترین نرم افزارها در دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) است. دینامیک سیالات محاسباتی یکی از زمینه های نوپا در رشته مهندسی مکانیک می باشد که به تمام علوم طبیعی و رشته های مهندسی خدمات ارائه می دهد. این خدمات شامل طراحی، بهینه سازی و بهبود دستگاه هایی است که در یک قسمت آنها، سیال نقش تعیین کننده و یا محدود کننده را دارد. مثالهای بسیار زیادی از این نوع دستگاهها وجود دارد؛ از دستگاههای نظامی که شامل جنگنده ها و زیردریایی ها تا دستگاه های پزشکی و زیست پزشکی مانند پمپ های قطره ای. این علم با توجه به کاربرد بسیار وسیع، کاربردهای بسیار مخرب و کاربردهای بسیار سازنده دارد و می تواند در بسیاری از موارد بازده را بالا ببرد [1].

Ansys Fluent همانند بسیاری از نرم افزارهای دیگر از روش های عددی برای حل مسائل استفاده می کند. روشی که در مکانیک سیالات با عنوان CFD شناخته می شود. در این روش با تبدیل معادلات دیفرانسیل پاره‌ای حاکم بر سیالات به معادلات جبری، امکان حل عددی این معادلات فراهم می‌شود. با تقسیم ناحیه مورد نظر به المان‌های کوچک‌تر و اعمال شرایط مرزی برای گره‌های مرزی و با اعمال تقریب‌هایی، یک دستگاه معادلات خطی بدست می‌آید که با حل این دستگاه معادلات جبری، میدان سرعت، فشار و دما در ناحیه مورد نظر بدست می‌آید. روشی که با عنوان “حجم محدود” شناخته می شود (FVM) [2].

پدکو و Ansys Fluent!

پدکو نیز در راستای اهداف خود که گسترش استفاده از نرم افزارهای قدرتمند تخصصی و پرکاربرد رشته های مهندسی و فراگیر شدن آنها در جامعه یکی از این اهداف است، سعی در معرفی بیش از پیش نرم افزار Ansys Fluent و آموزش نکات اساسی و چالش برانگیز آن دارد. در همین راستا پدکو پیش از این آموزش نرم افزارهای Aspen Plus و SolidWorks را آغاز کرده و در ادامه نیز سایر نرم افزارهای کاربردی را به این مجموعه اضافه خواهد کرد.به علاوه سایر آموزش های مربوط به نرم افزار Ansys Fluent را نیز می توانید از اینجا دنبال کنید.

لازم به ذکر است که تمامی این آموزش ها توسط پدکو تهیه شده و به صورت کاملا رایگان منتشر خواهد شد.

شما می توانید آموزش نرم افزار انسیس فلوئنت Ansys Fluent و دیگر نرم افزارها را علاوه بر وبسایت، در کانال آپارات پدکو نیز تماشا کنید.

آموزش محیط ایجاد هندسه و دستور اکسترود در نرم افزار انسیس فلوئنت Ansys Fluent

در این کلیپ از مجموعه آموزش های نرم افزار انسیس فلوئنت در قالب مثالی ساده از مبدل حرارتی دو لوله ایی، به آموزش و بیان تفاوت های انواع حالات مختلف ایجاد هندسه موجود در دستور اکسترود (یکی از دستور های حجم دهی اسکتچ) در محیط دیزاین مودلر انسیس فلوئنت پرداخته شده است.

ویدئوی آموزش محیط ایجاد هندسه و دستور اکسترود در نرم افزار Ansys Fluent در ادامه قرار گرفته است که می توانید آن را تماشا و دانلود کنید:

مدرس: مهندس شیرین نادری
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *