PEDCO

آموزش استفاده از هندسه های مرجع و دستور پلین (Plane) در سالیدورکس SolidWorks

آموزش استفاده از هندسه های مرجع و دستور پلین (Plane) در سالیدورکس SolidWorks
صفحه مرجع و دستور پلین (Plane) در SolidWorks

به صورت کلی در نقشه کشی برای ترسیم  بنا به استانداردهای رایج از سه صفحه استفاده می‌شود که این صفحه ها غالبا صفحات بالا، جلویی و راست هستند. گاه پس از پیشرویی در طراحی این سه صفحه نمی توانند در برخی اوقات پاسخگو باشند؛ چرا که نیاز است هندسه جدید برای کار در فاصله‌ای خاص یا عمود به صفحه‌ای دیگر یا متقاطع در یک نقطه‌ای دیگر باشد. لذا به منظور سهولت و تعریف جامع در نرم‌افزار از دستور پلین استفاده می‌گردد.

این صفحات می‌توانند سطوح مسطح قطعه باشند و یا با استفاده از اصول پایه هندسه اقلیدسی که برای تعریف صفحه وجود دارد تعریف شوند. برای تعریف صفحه نیز به سه نقطه نیاز است که می توان آنها را به صورت مستقل یا از خطوط و یک صفحه دیگر استخراج کرد.

برخی اوقات پس از طراحی چهارچوب و ساختار یک قطعه برای انجام باقی مراحل طراحی نیاز به اضافه کردن یک یا چند قسمت در زاویه یا فاصله‌ای خاص از قطعه می‌باشد که سه صفحه اصلی موجود قابل دسترسی نیست؛ لذا از دستور Reference geometry به منظور تعریف صفحه‌ای جدید برای سهولت در طراحی استفاده می‌شود.

ویدئوی آموزشی نحوه استفاده از هندسه های مرجع و دستور پلین (Plane) در سالیدورکس SolidWorks

پدکو با توجه به اهمیت این موضوع، دومین ویدئوی آموزشی از نرم افزار سالیدورکس را به آموزش نحوه استفاده از هندسه های مرجع و دستور پلین اختصاص داده و آن را به صورت ساده، روان و مختصر در انتهای این صفحه آورده است. همانند سایر ویدئوهای آموزشی پدکو، شما می توانید این ویدئو را در کانال آپارات پدکو نیز تماشا کنید.

مدرس: مهندس اردلان صمدزاده
این مطلب را به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *