PEDCO

بهینه سازی واحد بوتادین (BD) با استفاده از نرم افزار Aspen Plus

بهینه سازی واحد بوتادین (BD) با استفاده از نرم افزار Aspen Plus
شرح فرآیند مختصر واحد بوتادین (Butadiene Plant):

واحد بوتادین BD به ناحیه های زیر تقسیم بندی می شود:

– واحد (PLANT)

– مخازن ذخیره سازی (Storage Facilities)

جداسازی 1و3- بوتادین از برشهای C4 به روش تقطیر معمولی و ساده امکان پذیر نیست به دلیل اینکه بیشتر ترکیبات C4-Cut نقاط جوش نزدیک به هم دارند و احتمال تشکیل آزئوتروپ وجود دارد.
BASF توانست از فراریت بیشتر ترکیبات در یک حلال انتخابی بهره بجوید این حلال انتخابی NMP (Normal methyl pyrolidone) نام دارد که حدوداً شامل 8.3% وزنی آب می باشد و به عنوان حلال انتخابی در مراحل تقطیر استخراجی مورد استفاده قرار می گیرد.
1و3- بوتادین خام به وسیله تقطیر استخراجی گرفته می شود و در مرحله ی تقطیر خالص سازی می شود.

به طور کلی فرآیند بوتادین BASF شامل دو مرحله ی اصلی می باشد:

– مرحله گاز زدایی حلال و تقطیر استخراجی

– مرحله تقطیر

مرحله تقطیر استخراجی و گاز زدایی حلال (Extractive Distillation & Degassing):

مرحله تقطیر استخراجی خود شامل دو مرحله می باشد. بوتان و بوتن که حلالیت کمی در NMP دارند به عنوان محصول بالاسری از اولین مرحله تقطیر استخراجی جدا می شوند. یک جریان بخار که اساسا شامل 1و3- بوتادین و C4-acetylene می باشدبه دومین مرحله تقطیر استخراجی فرستاده می شود؛ در این برج ترکیبات استیلن که حلالیت بیشتری در NMP دارند توسط حلال تازه جدا می شوند. بوتادین خام هم به عنوان محصول بالاسری از دومین مرحله تقطیر استخراجی خارج می شود و C4-acetylene ها به طور کامل در NMP جذب می شود و در مرحله گاززدایی، حلال NMP از هیدروکربن های غیر قابل حل جدا می شود و بعد از همدما شدن کل حلال، حلال خنک شده و به مراحل تقطیر استخراجی برگردانده می شود.

مرحله تقطیر (Distillation):

بوتادین خامی که از مراحل قبلی به دست آمده است در مرحله بعدی خالص سازی می شود. در اولین برج تقطیر (Propyne Column)، پروپین با مقداری 1و3-بوتادین برای رقیق سازی از بالای برج مذکور خارج می شود.

در دومین برج تقطیر (Final Distillation)، یک محصول شامل 1و2- بوتادین و هیدروکربن های C5 از ته برج خارج می شود. محصول 1و3- بوتادین هم به عنوان محصول اصلی واحد از بالای برج مذکور خارج می شود.

در پایان در برج نهایی ترکیباتی که فراریت کمتری نسبت به 1و3- بوتادین دارند به عنوان محصول پایین برج خارج می شوند و بوتادینی که ویژگی مورد نظر(99.4 درصد 1و3- بوتادین) را داشته باشد به عنوان محصول بالادستی خارج می گردد. این شاخه در کندانسور کندانس شده و پس از جمع آوری در درام مربوط به خود به تانک کروی بوتادین به وسیله پمپ فرستاده می شود.

بخش اصلی (Main Column) واحد بوتادین
بخش اصلی (Main Column) واحد بوتادین
    منبع:
    1. www.jpcomplex.ir
خلاصه ای از پروژه انجام شده:

در این پروژه با استفاده از نرم افزار Aspen Plus و با دریافت مشاوره از افراد حاضر در مجتمع پتروشیمی جم، و همچنین مطالعه فرآیند در مقالات و سایر مراجع، مواردی از قبیل دما و دبی جریان خوراک، شماره سینی خوراک ها در برج اصلی، و …جریان خروجی از برج تقطیر نهایی که شامل ماده اصلی یا همان  1و3- بوتادین است، بهینه سازی شد.

به نظر می رسد در این پروژه بهترین حالت با توجه به شرایط عملیاتی واحد برای دستیابی به ماکزیمم کیفیت محصول خروجی حاصل شد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
Facebook
Twitter
LinkedIn

‏4 دیدگاه در نوشته‌ی “بهینه سازی واحد بوتادین (BD) با استفاده از نرم افزار Aspen Plus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *